Takarmánynedvesség optimalizálás

Az éghajlati kihívások, a nyersanyagok minőségének változékonysága és a technikai korlátok miatt a takarmánygyártók számára kihívást jelenthet a keverék takarmányok víztartalmának optimalizálása.

A magas hőmérséklettel együtt a takarmányban lévő túl sok nedvesség kedvezhet a penészgombák szaporodásának. A penészgombák károsítják a takarmányt azáltal, hogy energiát és tápanyagokat vonnak el, és rontják a takarmány érzékszervi minőségét. Még rosszabb, hogy egyes penészgombák toxinokat bocsátanak ki, amelyek károsítják az állatok egészségét és teljesítményét. Másrészt a takarmány túl kevés nedvessége negatívan hat a takarmány emészthetőségére és a pellet tartósságára, növeli a finomliszt mennyiségét, a technológiai veszteséget és az energiafelhasználást, miközben csökkenti a présberendezések átbocsájtó képességét (Moritz et al., 2002).

A keverék takarmány gyártás folyamán számtalan olyan lépés van, ami csökkenti az alapanyagok, vagy már a kész keverék nedvesség tartalmát.

Felmerülhet a kérdés vajon lehetséges-e tiszta víz hozzáadásával pótolni a fellépő veszteséget?

Az őrlés és a keverés során fellépő erős súrlódás hőt eredményez; ezt követően a dercés takarmányából a nedvesség gőz formájában elvész. Ezeket a veszteségeket mérsékelni kell, ha a takarmány túl száraz, az őrlőberendezés nem tud optimálisan működni, és a pellet minősége romlik. A víz egyszerű hozzáadása azonban nem működik jól: A tiszta víz nem kötődik könnyen a takarmányhoz; gyakorlatilag "ráül" a takarmány felületére, növeli a takarmány vízaktivitását, és így tökéletes táptalajjá válik a mikrobák növekedéséhez. Ráadásul a tiszta vízgőz nagyrészt újra elpárolog, amikor a takarmányt lehűtik.

Olyan anyagokra van tehát szükség a vízen kívül, amelyek segítik a víz takarmányszemcsékhez történő kötődését (emulgeáló szerek) illetve megakadályozzák a káros mikroorganizmusok felszaporodását (szervessavak). Ezek az anyagok szinergikusan viselkednek egymással, és a jó minőségű takarmány-nedvesítő szerekben, a megfelelő arányban együttesen megtalálhatók.

A modern takarmánykeverő vonalak fontos részei ma már azok a műszaki berendezések, amelyek lehetővé teszik a megfelelő arányú és mennyiségű víz és takarmány nedvesítőszer bejuttatását a keverővonalba, illetve „real time” méréssel beépített NIR mérőfejek segítségével automatikusan optimalizálják, a keverék nedvesség tartalmát.

Ezen rendszer kiépítése, használata lehetővé teszi, hogy javuljon a granulált takarmány minősége:

  • optimális főzési, zselatinizációs folyamatokkal javul a kész táp emészthetősége
  • csökken a kész táp káros mikroba tartalma
  • a kevésbé poros takarmányt szívesebben fogyasztják az állatok

A takarmánykeverő üzemek hatékonysága pedig javul:

  • a granuláló berendezések átbocsátó képessége nő
  • energia felhasználása csökken (kevesebb CO2 kibocsátás)
  • csökkenthető a porlási veszteség
  •  

A NIR mérési technológia nemcsak a keverék nedvesség tartalmát tudja valós időben monitorozni, hanem más fontos minőségi paraméterek, például a fehérje és zsírtartalom is követhető. Ezen adatok segítségével utókövethető az alapanyagok minősége. Lehetőséget ad a menetközben történő változtatásokra (hozzáadagolt zsír mennyisége, vagy a receptúrák). Megfelelő sávon belül tartva elkerülhető az egyes táplálóanyagok relatív túletetése vagy hiánya.

A valós időben történő monitorozás sok utólagos reklamációtól kímélheti meg a gyártókat.